«به نام آفریننده»
پنجشنبه, 02 ارديبهشت 1400
sms: +98 30005377777753

زیرمنوی تعیین دبی طراحی سرریز لبه آبریز

 
پنجره Determination of Overflow spillway design discharge را می گشاید. این پنجره برای تعیین دبی طراحی سرریز لبه آبریز (اوجی) طراحی شده است.
نرم افزار کارون: توزیع رسوب و روندیابی سیلاب
توضیح ضروری:
وقتی یک سرریز لبه آبریز (اوجی) به عنوان سازه تخلیه سیلاب یک مخزن به کار رود، دبی طراحی آن عبارات خواهد بود از حداکثر مقدار جریان عبوری از روی سرریز به هنگام وقوع سیلاب طراحی.
واضح است که حداکثر دبی عبوری از روی سرریز برابر است با پیک هیدروگراف خروجی و یا همان حداکثر دبی سیلاب روندیابی شده. در وهله نخست چون هنوز روندیابی انجام نشده، دبی طراحی سرریز اوجی نامشخص است. یادآوری می نماییم که بر خلاف برخی سرریزها منحنی تراز - دبی (منحنی سنجه) سرریز اوجی وابسته به دبی طراحی است.
برای بدست آوردن دبی طراحی لازم است یک عدد را به عنوان دبی طراحی اولیه فرض کرده و پس از بدست آوردن منحنی سنجه آن، روندیابی را انجام دهیم. حداکثر دبی خروجی از مخزن قطعا با دبی اولیه برابر نخواهد بود. بنابر این دبی طراحی سرریز اوجی لازم است بر اساس مقدار جدید اصلاح و دوباره روندیابی انجام شود.
تکرار این چرخه موجب می گردد دبی طراحی سرریز اوجی به دبی خروجی از مخزن نزدیک شده و در نهایت با آن برابر شود. از آن جا که بدست آوردن منحنی سنجه سرریز اوجی اندکی وقت گیر بوده و به علاوه نیاز به انجام چندین روندیابی وجود دارد، انجام غیر خودکار این محاسبات بسیار دشوار و غیر قابل اعتماد خواهد بود.
پنجره Determination of Overflow spillway design discharge این محاسبات را با دقت و سرعت انجام می دهد.
 
قدم به قدم:
1) غیر از دبی که پارامتر هدف است، پارامترهای طراحی هیدرولیکی سرریز را که شامل موارد ذیل می شود وارد کنید:
- طول تاج (L): طول خالص تاج سرریز بدون احتساب فشردگی های هیدرولیکی.
- ارتفاع بالادست (P): فاصله تراز تاج سرریز تا کف کانال تقرب بالادست آن.
- تعداد پایه های پل (N): بدیهی است.
- ضریب فشردگی پایه ها (Kp): برای انتخاب مقدار مناسب به کتب مرجع مراجعه کنید.
- ضریب فشردگی کناره ها (Ka): برای انتخاب مقدار مناسب به کتب مرجع مراجعه کنید.
2) با فشردن کلید «تعیین دبی طراحی» محاسبات انجام شده ونتیجه در کادر زرد رنگ «دبی طراحی» نمایش داده می شود.
3) می توانید صفحه را ببندید. در این صورت چیزی در حافظه ذخیره نمی شود و برای ادامه کار مجبورید منوی «ورود اطلاعات منحنی تراز - دبی مخزن» را اجرا کرده و مشخصات سرریز اوجی مورد نظر را به همراه دبی طراحی بدست آمده وارد کنید.
همچنین می توانید، با کلیک بر روی لینک «انجام روندیابی با استفاده از سرریز فوق به عنوان سازه کنترل سطح آب مخزن» روندیابی را انجام دهید.
نرم افزار کارون: توزیع رسوب و روندیابی سیلاب
تذکرات:
- سرریز لبه آبریز (Overflow Spillway) همان سرریز اوجی (Ogee) است.
- واحد طول فقط بر حسب متر و غیر قابل تغییر است. به سازگاری واحدها توجه کنید.
- در صورت بستن پنجره چیزی در حافظه ذخیره نمی شود. دبی طراحی بدست آمده را برای استفاده به خاطر بسپارید. گام (3) قدم به قدم را مرور کنید. (بالا)
- اندازه پنجره غیر قابل تغییر است.
- هر یک از لینک های زیر پنجره معادل یکی از زیر منوهای منوی «روندیابی سیلاب» می باشد.
 
 

درج یک دیدگاه جدید در این زمینه ...

لطفاً از قلم فارسی استفاده نموده و به منظور درج آگهی رایگان به بخش «آگهی های عمرانی» مراجعه فرمایید. خواهشمندیم از درج یادداشت تقاضای کار و یا تبلیغ محصولات، مشاغل، خدمات، شرکت ها و ... خودداری کنید.

کد امنیتی
تصویر جدید

نرم افزارهای عمرانی گروه ثانیه دارای تأییدیه فنی از دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور با شماره شناسایی 206123 و گواهی ثبت از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره شناسنامه 058179-01017-8 بوده و مشمول قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای می باشند.

نرم افزار توزیع رسوب , نرم افزار پخش سیل , نرم افزار روندیابی ذخیره ای , توزیع رسوب , افزایش سطح , روندیابی سیل , روندیابی سیلاب , نرم افزار روندیابی سیل , کاهش سطح , مخزن , هندسه , رسوب گذاری , سدسازی , روندیابی سیل , سیلاب , روت , پخش سیل در مخزن , پالس , روش پالس , سرریز اوجی , تعیین طول تاج بهینه سرریز اوجی , سرریز لبه آبریز , مخزن سد , هیدرولوژی , هیدرولیک

 خاطرتان
همیشه آسوده است!

گروه ثانیه نرم افزارهای خود را پشتیبانی می کند مطمئن
تصمیم می گیرید!